Trudne początki

Zbudowanie od podstaw archiwum IPN, zgromadzenie w nim prawie 90 kilometrów akt wraz z ich równoczesnym udostępnianiem, to przedsięwzięcie organizacyjne bez precedensu w najnowszych dziejach polskich archiwów. Co oznacza 90 kilometrów? Wyobraźcie sobie Państwo 90 km książek, ustawionych jedna za drugą, stykających się grzbietami...

Image

NOWE INICJATYWY: portal "Archiwum Pełne Pamięci"

Archiwum IPN, poczuwając się do odpowiedzialności za dokumentowanie losów Polaków, świadków i uczestników historii, doświadczonych w wyniku wydarzeń lat 1917-1990 uruchomiło projekt „Archiwum Pełne Pamięci” (http://archiwumpamieci.pl). Jest on częścią szerszej kampanii mającej na celu uświadomienie osobom posiadającym w prywatnych zbiorach ciekawe dokumenty, fotografie, wspomnienia i relacje o możliwości ich przekazania do Archiwum IPN.
(zobacz zwiastun spotu)

Image

NOWE INICJATYWY: portal "Trzecia pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski w dokumentach zasobu IPN"

8 czerwca 2017 r., w 30. rocznicę rozpoczęcia trzeciej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski Archiwum IPN uruchomiło tematyczny portal internetowy. Na stronie http://www.trzeciapielgrzymka.ipn.gov.pl znajdą Państwo skany dokumentów, fotografie, filmy, mapy i inne interesujące pamiątki ostatniej podróży papieża Jana Pawła II do Polski Ludowej.
(zobacz zwiastun portalu)

Image
Image

Informator o zasobie archiwalnym IPN całościowo opisuje zgromadzone w Instytucie archiwalia

J, numer: numer z mikrofilmem dokumentacji archiwalnej Departamentu I MSW, odpowiadający numerowi archiwalnemu oryginalnej dokumentacji (forma zapisu: „J-numer”). Od początku lat 80. numery J nadawano również składanej w archiwum dokumentacji oryginalnej, zarzucając nadawanie im numerów archiwalnych.

Zobacz również: Jacket (karta kieszeniowa)
Jacket (karta kieszeniowa): "koszulka" formatu A6 z przeźroczystego plastiku, z 5 "kieszeniami", w których można umieścić odcinki mikrofilmu 8 mm długości ok. 15 cm, zawierające ok. 10-12 klatek. Jacket był ponadto opatrzony (na dłuższej krawędzi) paskiem nieprzeźroczystego lub półprzeźroczystego plastiku, na który zazwyczaj nanoszono numer archiwalny mikrofilmu i ew. numer kolejnego jacketu (gdy liczba odcinków mikrofilmu sporządzonego z akt była przechowywana w większej niż jeden liczbie jacketów). Od lat 70. XX w. jacket był podstawową formą przechowywania mikrofilmów w Wydziale II Biura „C” MSW oraz podstawową formą przechowywania całości zarchiwizowanej dokumentacji w Departamencie I MSW.

Zobacz również: Numer archiwalnyWydział II Biura "C" MSWJ, numer
Deklaracja dostępności strony