Trudne początki

Zbudowanie od podstaw archiwum IPN, zgromadzenie w nim prawie 90 kilometrów akt wraz z ich równoczesnym udostępnianiem, to przedsięwzięcie organizacyjne bez precedensu w najnowszych dziejach polskich archiwów. Co oznacza 90 kilometrów? Wyobraźcie sobie Państwo 90 km książek, ustawionych jedna za drugą, stykających się grzbietami...

Image

NOWE INICJATYWY: portal "Archiwum Pełne Pamięci"

Archiwum IPN, poczuwając się do odpowiedzialności za dokumentowanie losów Polaków, świadków i uczestników historii, doświadczonych w wyniku wydarzeń lat 1917-1990 uruchomiło projekt „Archiwum Pełne Pamięci” (http://archiwumpamieci.pl). Jest on częścią szerszej kampanii mającej na celu uświadomienie osobom posiadającym w prywatnych zbiorach ciekawe dokumenty, fotografie, wspomnienia i relacje o możliwości ich przekazania do Archiwum IPN.
(zobacz zwiastun spotu)

Image

NOWE INICJATYWY: portal "Trzecia pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski w dokumentach zasobu IPN"

8 czerwca 2017 r., w 30. rocznicę rozpoczęcia trzeciej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski Archiwum IPN uruchomiło tematyczny portal internetowy. Na stronie http://www.trzeciapielgrzymka.ipn.gov.pl znajdą Państwo skany dokumentów, fotografie, filmy, mapy i inne interesujące pamiątki ostatniej podróży papieża Jana Pawła II do Polski Ludowej.
(zobacz zwiastun portalu)

Image
Image

Informator o zasobie archiwalnym IPN całościowo opisuje zgromadzone w Instytucie archiwalia

Hasłownik: spis oznaczeń (kodów cyfrowych) służących do klasyfikowania i porządkowania zgromadzonej przez Departament I MSW w teczkach tematycznych dokumentacji o charakterze analitycznym i informacyjnym („tezaurus”). Hasłownik zawierał oznaczenia odnoszące się do krajów i zagadnień (np. „wroga działalność emigracyjna”), których informacje dotyczyły. Oznaczenia (kody) z hasłownika służyły porządkowaniu uzyskanych przez wydziały operacyjne Departamentu I MSW (tj. wywiadu SB) dokumentów bądź materiałów operacyjnych. Celem było szybkie sortowanie dokumentów w teczkach tematycznych według ich przedmiotu, kraju pochodzenia itd. dla ułatwienia wydziałowi analityczno-informacyjnemu (Wydziałowi XVII) Departamentu I MSW opracowania informacji w nich zawartych.

Zobacz również: Teczka tematycznaWydział XVII Departamentu I MSW
Deklaracja dostępności strony