Trudne początki

Zbudowanie od podstaw archiwum IPN, zgromadzenie w nim prawie 90 kilometrów akt wraz z ich równoczesnym udostępnianiem, to przedsięwzięcie organizacyjne bez precedensu w najnowszych dziejach polskich archiwów. Co oznacza 90 kilometrów? Wyobraźcie sobie Państwo 90 km książek, ustawionych jedna za drugą, stykających się grzbietami...

Image

NOWE INICJATYWY: portal "Archiwum Pełne Pamięci"

Archiwum IPN, poczuwając się do odpowiedzialności za dokumentowanie losów Polaków, świadków i uczestników historii, doświadczonych w wyniku wydarzeń lat 1917-1990 uruchomiło projekt „Archiwum Pełne Pamięci” (http://archiwumpamieci.pl). Jest on częścią szerszej kampanii mającej na celu uświadomienie osobom posiadającym w prywatnych zbiorach ciekawe dokumenty, fotografie, wspomnienia i relacje o możliwości ich przekazania do Archiwum IPN.
(zobacz zwiastun spotu)

Image

NOWE INICJATYWY: portal "Trzecia pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski w dokumentach zasobu IPN"

8 czerwca 2017 r., w 30. rocznicę rozpoczęcia trzeciej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski Archiwum IPN uruchomiło tematyczny portal internetowy. Na stronie http://www.trzeciapielgrzymka.ipn.gov.pl znajdą Państwo skany dokumentów, fotografie, filmy, mapy i inne interesujące pamiątki ostatniej podróży papieża Jana Pawła II do Polski Ludowej.
(zobacz zwiastun portalu)

Image
Image

Informator o zasobie archiwalnym IPN całościowo opisuje zgromadzone w Instytucie archiwalia

Grafik rozmów z PP i PT: wykaz rozmów zarejestrowanych przez podsłuch pokojowy (PP) lub podsłuch telefoniczny (PT), sporządzany w prowadzącej podsłuch jednostce pionu „T”. „Grafik rozmów” sporządzano z nagrań z każdej taśmy magnetofonowej nagranej z podsłuchu pokojowego, natomiast w przypadku podsłuchu telefonicznego – wyłącznie z nagrań z tych taśm, z których przygotowano notatki lub streszczenia wzgl. stenogramy przekazane lub udostępnione jednostce operacyjnej SB. Wzór „grafiku rozmów” był ustalony Instrukcją 1980b - była to tabela z miejscem na wpisanie kryptonimu obiektu i numeru szpuli taśmy magnetofonowej, na której zarejestrowano rozmowy, oraz dwunastoma kolumnami: „l[iczba] p[orządkowa]”; „data nagrania”; „nr pok[oju] (PP), gniazd (PT)”; „język [rozmowy]”; „czas nagrania”: „od”, „do”; „nr licznika”: „od”, „do”; „kto z kim [rozmawiał]”; „podpis czytelny nagrywającego”; „opracował”: „dnia”, „podpis czytelny”. Instrukcje pracy pionów pomocniczych Urzędu Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa (1945-1989), wybór, wstęp i opracowanie M. Komaniecka, Kraków 2010, s. 402.

Zobacz również: Podsłuch pokojowy (PP)Podsłuch telefoniczny (PT)"T", pionKryptonim (kr., krypt.)Instrukcja 1980b
Deklaracja dostępności strony