Trudne początki

Zbudowanie od podstaw archiwum IPN, zgromadzenie w nim prawie 90 kilometrów akt wraz z ich równoczesnym udostępnianiem, to przedsięwzięcie organizacyjne bez precedensu w najnowszych dziejach polskich archiwów. Co oznacza 90 kilometrów? Wyobraźcie sobie Państwo 90 km książek, ustawionych jedna za drugą, stykających się grzbietami...

Image

NOWE INICJATYWY: portal "Archiwum Pełne Pamięci"

Archiwum IPN, poczuwając się do odpowiedzialności za dokumentowanie losów Polaków, świadków i uczestników historii, doświadczonych w wyniku wydarzeń lat 1917-1990 uruchomiło projekt „Archiwum Pełne Pamięci” (http://archiwumpamieci.pl). Jest on częścią szerszej kampanii mającej na celu uświadomienie osobom posiadającym w prywatnych zbiorach ciekawe dokumenty, fotografie, wspomnienia i relacje o możliwości ich przekazania do Archiwum IPN.
(zobacz zwiastun spotu)

Image

NOWE INICJATYWY: portal "Trzecia pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski w dokumentach zasobu IPN"

8 czerwca 2017 r., w 30. rocznicę rozpoczęcia trzeciej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski Archiwum IPN uruchomiło tematyczny portal internetowy. Na stronie http://www.trzeciapielgrzymka.ipn.gov.pl znajdą Państwo skany dokumentów, fotografie, filmy, mapy i inne interesujące pamiątki ostatniej podróży papieża Jana Pawła II do Polski Ludowej.
(zobacz zwiastun portalu)

Image
Image

Informator o zasobie archiwalnym IPN całościowo opisuje zgromadzone w Instytucie archiwalia

Wojewódzki Urząd Spraw Wewnętrznych w Szczecinie [1945] 1983-1990
Przyporządkowanie
Podzespół: Wojewódzki Urząd Spraw Wewnętrznych w Szczecinie 1983-1990
Seria: Materiały operacyjne
Podseria: Sygnatura II
Opis zawartości
Kryptonim: W-3
Tytuł: Sprawa ewidencyjna kryptonim "W-3" dot. Seweryn Wilimowski, imię ojca: Seweryn, ur. 11-02-1922 r. W okresie okupacji należał do AK na terenie woj. rzeszowskiego i krakowskiego w grupie dywersyjnej "Świda"/"Swida". Będąc kierownikiem w Centrali Przeładunków Węglowych na Wybrzeżu "Huk" zatrudniał ludzi niewykwalifikowanych w obsługiwaniu parowozów przetokowych, przez co dochodziło do częstych awarii.
Daty wytworzenia dokumentów
Data początkowa: 1948
Data końcowa: 1955
Opis zewnętrzny
Forma fizyczna:
  • Dokumentacja aktowa
Liczba tomów: 1
Informacje identyfikujące
Sygnatura IPN: IPN Sz 009/975
Sygnatura dawna (wytwórcy dokumentów): 9457/II
Sygnatura dawna (poprzednich archiwów): IPN Po 0017/975
Miejsce przechowywania
Nazwa archiwum: Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie
 
Powrót do listy wyników